Opublikowany przez: Kasia P. 2014-09-25 13:52:44
Psy uwielbią ruch w każdej postaci. Dlatego zaangażowanie ich w nasze codzienne treningi będzie dla nich ogromną przyjemnością. My natomiast możemy mieć pewność, że radość i energia zwierzaka podczas wspólnie spędzonego czasu, dodatkowo nas zmobilizuje.– W ćwiczeniach może towarzyszyć nam praktycznie każdy zdrowy, dorosły pies. Nie zaleca się, aby w treningi angażować szczenięta poniżej dwunastego miesiąca życia. Kształtujące się wówczas kości nie są jeszcze przygotowane na regularny wysiłek. Należy pamiętać również o tym, że zwierzaki dużych ras oraz psi seniorzy są mniej wytrzymali, dlatego wspólne ćwiczenia, podobnie jak u szczeniąt, nie powinny być bardzo intensywne – radzi Hubert Bukowski z internetowego sklepu zoologicznego NaszeZoo.pl.
Bieg na cztery łapy
Jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych, na którą decydują się właściciele czworonogów, jest jogging. Psy to zwierzaki z dużą potrzebą ruchu i podczas przebieżki relaksują się tak samo, jak i ich właściciel.– Psi organizm zachowuje się podobnie jak ludzki. Dlatego zanim zaczniemy regularnie uprawiać sport, warto zastanowić się, czego oczekujemy od treningów. Jeśli mają być one docelowo bardzo intensywne, zarówno siebie, jak i swojego pupila należy stopniowo przyzwyczajać do coraz większego wysiłku. Warto również pomyśleć o zmianie psiej diety na bardziej energetyczną – mówi Hubert Bukowski z NaszeZoo.pl . – Pamiętajmy również o tym, by do treningów dostosować nie tylko nasz, ale także psi plan dnia. Starajmy się ćwiczyć codziennie o podobnej porze, nie podawajmy też posiłków naszemu pupilowi krótko przed wyjściem z domu. Może skończyć się to niestrawnością lub złym samopoczuciem. Optymalny czas jedzenia to trzy godziny przed i godzina po treningu. Pamiętajmy także o odpowiednim nawadnianiu zwierzaka. Zabierając butelkę wody dla siebie, weźmy też ze sobą turystyczną, składaną miskę dla psa, z której będzie się on mógł swobodnie napić zaraz po ćwiczeniach – dodaje.
Sportowiec na smyczy
Jeśli nie lubimy biegać, zastanówmy się nad innym, mniej wyczynowym, sportem. Zaplanowana aktywność fizyczna musi być odpowiednia dla naszego organizmu. Dlatego nie warto decydować się na wyczerpujący, długodystansowy bieg, jeśli nie mamy dobrej kondycji. Nasz czworonóg będzie również doskonałym towarzyszem podczas nordic walkingu czy jazdy na rowerze. Pamiętajmy jednak, by zawsze podczas wspólnej aktywności zapewnić psu bezpieczeństwo. – Wychodząc na trening, załóżmy pupilowi szelki zamiast obroży. Będą dla niego znacznie bardziej komfortowe oraz bezpieczne, ponieważ nie nadwyrężą psiego kręgosłupa podczas niespodziewanych szarpnięć. Natomiast doskonałym rozwiązaniem dla osób, uprawiających nordic walking jest pas biodrowy ze smyczą, który nie ogranicza ruchów rąk. Podczas jazdy na rowerze zapewnijmy psu bezpieczną odległość od kół za pomocą smyczy rowerowej wyposażonej w solidny stelaż. Nigdy nie uprawiajmy tego sportu bez wcześniejszego specjalnego przygotowania i przeznaczonych do tego gadżetów. Zwykła smycz trzymana w ręku podczas jazdy to praktycznie gwarantowany wypadek. Pamiętajmy też, że nie wszystkie psy będą od razu potrafiły zachować się podczas przejażdżki, dlatego zanim wsiądziemy na dwa kółka, rozważmy to pod kątem wielkości, temperamentu i zdyscyplinowania naszego zwierzaka – tłumaczy Hubert Bukowski z NaszeZoo.pl. Jeśli lubimy konkretną dyscyplinę i zastanawiamy się, czy i jak możemy uprawiać ją z naszym zwierzakiem, porozmawiajmy ze specjalistą w sklepie zoologicznym, z pewnością pomoże nam wybrać odpowiedni sprzęt, tak, by nasz trening z pupilem był nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny.
Psie sporty
Inną formą wspólnych ćwiczeń dla psa oraz jego właściciela są dyscypliny sportowe stworzone specjalnie z myślą o czworonogach. Co prawda bazują one głównie na wzmocnieniu kondycji pupila i rozwijaniu psiej inteligencji, ale my także możemy się do nich aktywnie włączyć. Zajęcia tego typu organizowane są zazwyczaj przez szkoły dla psów lub indywidualnych trenerów. Najczęściej proponowanymi zabawami ruchowymi są: frisbee, biegi, wyścigi, konkursy na posłuszeństwo czy różnego rodzaju tropienie śladów. – Podczas nich główną rolę odgrywa kontakt właściciela i czworonoga oraz nauka komend. Są to sporty, w którym niezbędna jest doskonała komunikacja i precyzja, a także odpowiednia postawa psa. Jednak dzięki takim wspólnym zabawom możemy razem z czworonożnym przyjacielem zbudować wspólną motywację do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i regularnych treningów – mówi Bukowski. – Różne gry i zabawy przeznaczone są dla zwierzaków w każdym wieku, dlatego warto zaangażować w nie psiaka jak najwcześniej. Jeśli zdecydujemy się zacząć naszą sportową przygodę z czworonogiem, możemy być pewni, że tak wychowany i zdyscyplinowany pies z pewnością stanie się także wdzięcznym towarzyszem naszych kolejnych aktywności – dodaje.
Dzięki codziennym spacerom zarówno nasz pies, jak i my zażywamy minimum, tak ważnego dla zdrowia ruchu. Urozmaicając je chociaż trzy razy w tygodniu o dodatkowe ćwiczenia, możemy sprawić ogromną przyjemność nie tylko naszemu pupilowi, ale przy okazji także doskonale wpłynąć na swoją kondycję.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2014.09.29 11:57
Fajnie jak jest ktoś do towarzystwa, ktoś kto nie stawia oporów w postaci lenistwa ale naprawdę się cieszy!
88.156.*.* 2014.09.26 22:35
Już 27 września kolejna odsłona „Biegu na sześć łap”, wyjątkowej akcji organizowanej przez olsztyńskich pasjonatów biegania. Wspólnie z czworonogami ze schroniska dla zwierząt pokonają dystans do 10 kilometrów, trasą wzdłuż lasu miejskiego nieopodal schroniska. Udział w biegu po raz pierwszy weźmie również najpopularniejsza polska psycholożka i pasjonatka psów w jednej osobie, Maria Rotkiel. Program: Blok I – start 10:30 (Zapisy na fanapage’u ,,Bieg na sześć łap”, Limit miejsc: 25) Wstępne zaznajomienie się z zasadami zachowania przy zwierzętach i współpracy z nimi Zaproszenie psiaków do wspólnego spacero-biegu Rozgrzewka (2-3km) Ćwiczenia rozciągająco-wzmacniające z podopiecznymi Mała zabawa biegowa Powrót do schroniska (2-3km) Ćwiczenia relaksacyjne Odprowadzenie piesków do boksów. Zajęcia poprowadzi Marta Barcewicz (12tri Drużyna Wilka) – wielokrotna medalistka mistrzostw Polski m.in. na 1500 m, 3000 m, 10 000 m oraz w biegach przeszkodowych. Do Jej ostatnich osiągnięć należy start w górskim Biegu 7 Dolin (2013) na dystansie 100 km z czasem 13h08m15s, na którym to zajęła 6 miejsce wśród kobiet oraz zajęcie I miejsca w 147Ultra (2014) – 151 km trasa Szczecin-Kołobrzeg. Blok II – start 12:00 Zajęcia twórcze dla najmłodszych (i nie tylko) pod tytułem „Wędrówki po Zwierzątkowie”. W atmosferze pełnej radości posłuchamy bajek i wierszyków o zwierzątkach, a każdy uczestnik będzie mógł wykonać paluszkową pacynkę przedstawiającą ulubionego pupila ze schroniska. Spotkanie poprowadzi autorka literatury dziecięcej Anna Mikita.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.